Szukaj
  • Randka z Córką

Jak być dobrym ojcem?

Aktualizacja: 22 sie 2018


Czy jestem dobrym ojcem? Czy poświęcam swojej córce wystarczająco dużo czasu? Czy daję jej dobry przykład? Czy pomagam jej w staniu się silną, pewną siebie i szczęśliwą kobietą, gdy dorośnie?

Jak być dobrym ojcem?

Te i podobne pytania pewnie nieraz pojawiły się w Twojej głowie. Rodzicielstwo, jak nic innego w życiu, przynosi niezwykle dużo niepewności, pytań, wątpliwości... Z jednej strony zdajemy sobie sprawę z tego, jak ogromną odpowiedzialnością jest wychowywanie dziecka; z drugiej strony często nie mamy pojęcia, co dokładnie powinniśmy robić, żeby być dobrymi rodzicami.


Rodzice są pierwszymi modelami postaw i zachowań społecznych, odgrywają istotną rolę w budowaniu obrazu siebie i poczucia własnej wartości u dziecka, uczą sposobów radzenia sobie z emocjami i wchodzenia w związki z ludźmi. To spore wyzwanie dla niedoświadczonego zawodnika, a przecież wszyscy zostajemy rodzicami bez okresu próbnego i od razu na sto procent. Dlatego też czasem mimo najlepszych chęci możemy mieć ochotę wycofać się z gry i zostawić rzeczy własnemu biegowi… Jakoś to będzie! Niestety, taki scenariusz rzadko kiedy prowadzi do zbudowania zdrowej relacji z własnym dzieckiem i szybciej niż nam się wydaje możemy stać się dla siebie obcymi ludźmi, mieszkającymi po prostu pod jednym dachem.


Relacja z drugim człowiekiem, każda relacja, wymaga refleksji i nieustannej pracy. Tylko to, czemu poświęcamy uwagę, ma szansę rozwoju.

Nie ma jednak jednej złotej recepty na to, jak zostać „idealnym” ojcem. Nie istnieje uniwersalna instrukcja obsługi dziecka na określonym etapie rozwoju i często to, co sprawdza się u kolegi, kompletnie nie działa u nas w domu.


Co robić?

Przede wszystkim uwierzyć w siebie. Tak, potrafisz być dobrym tatą.


Nie musisz być idealny; nikt z nas nie jest. W wielu obszarach naszego życia – zwłaszcza w tych, które są dla nas szczególnie ważne – dążymy do perfekcji i nieraz ta chęć bycia najlepszym paraliżuje nas i powstrzymuje od działania. Nie możemy sobie na to pozwolić jako rodzice, bo zanim zdążymy poczuć się pewnie i swobodnie w naszej roli, nasze dzieci dorosną i wyprowadzą się z domu, i znów na nowo będziemy musieli się uczyć jak być rodzicem, tym razem dla dorosłego dziecka…


Tak to już jest, rodzicielstwo to bardzo dynamiczna sprawa, w tym tkwi też jego urok. Ciągle się czegoś uczymy.


Najważniejsze to nie zapomnieć, że naprawdę potrafisz być dobrym tatą. Twoja córka będzie Cię kochać dokładnie za to, jaki jesteś, jeśli tylko stworzysz dla Was szansę poznania się nawzajem. Nie musisz być idealny; Twoje wady też mogą ją wiele nauczyć, jeśli będziesz miał odwagę przyznać się do popełnionych błędów. Nie wymagaj od siebie nieomylności ani doskonałości pod każdym względem, bo to nie tego dziecko potrzebuje. Ono potrzebuje Ciebie.

Zapisz się na najbliższą Randkę z Córką | Wzmocnij relację z Córką i zostań Super Tatą!

158 wyświetlenia

ŚLEDŹ NAS!

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now